Komunikat

Związków Zawodowych „Jedność” działających w
 Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

Związki Zawodowe „Jedność” działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. pismem z dnia 20.07.2022 weszły w spór zbiorowy z pracodawcą (JSW S.A.) wysuwając następujące żądania:

  1. Podniesienie kwotowe stawek zasadniczych o 19,70 zł (tj. 16% z IX grupy)
  2. Podniesienia wartości flapsów z 30 zł na 50 zł
  3. Umożliwienie zakupu węgla dla pracowników JSW na preferencyjnych warunkach (po za kolejnością)

W ramach zgłoszonych żądań odbyły się 3 spotkania ze stroną pracodawcy, spotkania te niestety nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.  Przedstawiciele Zarządu JSW SA zasłaniając się porozumieniem zawartym w dniu 28.01.2022 pomiędzy JSW  S.A. a tzw. „reprezentatywnymi” organizacjami związkowymi, stwierdzili, że nie ma możliwości realizacji zgłoszonych żądań. Wskazano bowiem, że wspomniane porozumienie zawiera klauzulę cyt. „porozumienie wyczerpuje roszczenia wzrostu płac i świadczeń pracowniczych na rok 2022r.”

Dla przypomnienia inflacja w styczniu, kiedy podpisywano porozumienie wynosiła 9,2 % dzisiaj wynosi 16,1% (w tym znaczna część artykułów spożywczych podrożała o ponad 30%).

W naszej ocenie, takie postępowanie Zarządu JSW, przy osiąganiu historycznie rekordowych zysków (będących też po części efektem inflacji) jest niedopuszczalne oraz nieodpowiedzialne społecznie. Pamiętajmy, że z każdym dniem siła nabywcza wynagrodzeń pracowników drastycznie spada !!!  

Jastrzębska Spółka Węglowa takim podejściem próbuje wpisywać się w słowa Mateusza Morawieckiego opublikowane w 2018, że ludzie mają „zapier….. za miskę ryżu”, jednak i tutaj zapomina, że ryż też podrożał i to o 22.9 %.

Obecnie będziemy oczekiwać rozmów z udziałem mediatora, o których będziemy informować, jednocześnie popieramy słowa Jarosława Kaczyńskiego aby nie palić oponami w piecu, ponieważ może się okazać, że te opony jeszcze się przydadzą pod JSW lub Ministerstwem Aktywów Państwowych !!!!

Szczęść Boże !

Jedność App

FREE
VIEW