BIULETYN Federacji Z.Z. „JEDNOŚĆ”

Tzw. Reprezentatywne organizacje związkowe po raz kolejny „zrobiły sobie jaja” z załogi JSW, pokazując jak szanują swoich Członków i do czego tak naprawdę im jesteście potrzebni. Jako reprezentatywne organizacje powinny za wszelką cenę bronić Waszych praw, interesów, a przede wszystkim zarobków. Dlaczego wcześniej, jak rządził PiS, nie wchodzili w spory zbiorowe o wzrost stawek zaszeregowania tylko podpisywali Porozumienia przede wszystkim w postaci premii jednorazowych zamiast wzrostu stawek. Teraz po zmianie opcji politycznej nagle weszli spór zbiorowy o podwyżkę o stopień inflacji + 1 punkt procentowy. Przecież nie tak dawno (w 2021 r.) to właśnie zaproponowała Prezes Zarządu JSW S.A.  B. Piontek wszystkim związkom zawodowym tj. proponowała stałą coroczna podwyżkę o stopień inflacji + punkt procentowy. Wówczas Solidarność i pozostali odmówili i skupili się na odwołaniu Prezes Piontek, bo to dla nich było najważniejsze, a nie interes załogi.  Teraz się obudzili, że nagle realne płace spadły i jest źle.
Dlaczego jest tak źle? Odpowiadamy: od 2020 r. zawierali skandaliczne Porozumieniapolegające na premiach jednorazowych, a nie wyłącznie na wzroście stawek. Takie działanie spowodowało rażące obniżenie Waszej realnej płacy w stosunku do wzrostu średnich wynagrodzeń w Polsce aż o około 1950 zł!

Co wówczas działo się z płacami w Polsce?

Należy przy tym zaznaczyć, że dane o wzroście 38,91% są i tak zawyżone, bowiem przy uśrednianiu premii za każdy rok, przyjęto taką samą ilość pracowników w poszczególnych grupach, gdzie wiadomo, że pracownicy p/z stanowią większość.

Dlaczego w sprawach najważniejszych dla Was, nikt nigdy Was o nic nie pyta i za Was decyduje?
To właśnie takimi porozumieniami doprowadzili do tego, co jest obecnie.
Czy się stoi, czy się leży i tak składka się należy.

Pracodawcą dla ,,Solidarności” czy ,,Jedności” jesteście Wy i to Wy wypłacacie im wynagrodzenie poprzez składki związkowe. Więc jeśli nie ma wyników, to nie ma też wynagrodzeń. Wy możecie je rozliczać poprzez rezygnację z opłacania składek. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z potrącania składek na dany z związek w biurze podawczym.Możecie sami sobie zagwarantować podwyżkę od zaraz, bo składka na Solidarność to 0,82% Waszego wynagrodzenia a na Jedność to 0,7%.

Od kilkunastu lat w wyniku ,,uzgodnień”  pracodawcy z Solidarnością, każdemu z Was, który jest zatrudniony na starej umowie (sprzed 2012 r.) na Pniówku, Zofiówce lub Boryni i w październiku przepracuje 3,4 lub więcej soboto-niedziel zaniżane są Barbórki i 14-te pensje. Powinniście mieć zapłacone bez jakichkolwiek ograniczeń tzn., ile przepracujecie nadgodzin i soboto- niedziel, tyle powinno być wliczone do wysokości Barbórki lub 14-stki (zgodnie z ZUZP, co macie zapisane w umowach o pracę) a tymczasem bezprawnie ograniczane jest to wyliczenie do max. 2 soboto-niedziel i w taki sposób zaniżane są wasze wynagrodzenia o kilka tysięcy złotych co roku. Tylko ,,Jedność” dysponuje Wyrokami o tym, że pracownicy mają rację zarówno na Pniówku, Zofiówce, jak i Boryni. Tym którzy nam zaufali, odzyskaliśmy te wynagrodzenia w wyniku wyroków sądowych, gdzie nikt nie musiał się stawiać w sądzie, ponieważ robili to za Was nasi adwokaci. Pieniądze już dawno są na kontach! To niczego ich nie nauczyło i dalej zaniżają płace pracownikom na starych umowach. Będziemy należne świadczenia odzyskiwać w Sądzie. Mamy wyroki z Sądu Okręgowego który ostatecznie potwierdził, że wszystkie Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy były wypowiedziane bezprawnie i we wszystkich kilkudziesięciu sprawach nakazał wypłatę po kilka tysięcy złotych dla każdego wyrównując Barbórki i 14-te pensje do 3 lat wstecz. W Sądach Pracy nie będziecie stawiać się osobiście, bo zrobi to za Was nasz pełnomocnik. Jeżeli jednak (czego się nie spodziewamy) sprawy byłyby przegrane, to nie poniesiecie żadnych kosztów – zrobi to ,,Jedność”, bo po to jest właśnie Wasz Związek i na tym ma polegać działalność normalnego pracowniczego związku zawodowego. Ich bezprawne i karygodne działania możemy powstrzymać jedynie jednocząc się w silnej i potężnej organizacji – jaką jest „Jedność”. Przystąpcie w nasze szeregi, wypełnijcie pełnomocnictwa, dajcie szansę sobie i swoim rodzinom- to jedyna forma ochrony Waszych wynagrodzeń! Nie patrzcie obojętnie na to jak „pseudo-reprezentanci” w perfidny sposób opróżniają portfele Wasze i Waszych rodzin!

Pracownicy byłego KWK „Krupiński” na nowych umowach – po przejściu na nowe kopalnie (w marcu 2017 r.) otrzymaliście aneksy do umowy o pracę. W aneksach zmieniano miejsce zatrudnienie, ale też równolegle wprowadzano zapis o tym, że wynagradzani będziecie zgodnie z Układem Zbiorowym danej kopalni (możecie to sprawdzić w swoich aktach osobowych u pracodawcy). Z tego powodu powinni wam wypłać nagrody jubileuszowe, a nie wypłacają! Z tego powodu również Barbórki i 14-ki powinny być wyższe dla Was, bo wyliczane z ZUZP, a nie są! Po tym Biuletynie zacznie się gorączka i zaczną prosić Was żebyście ponownie podpisali kolejne aneksy, pozbawiające Was uprawnień wynikających z ZUZP – nie musicie tego robić, bo obowiązują Was gwarancje zatrudnienia. Szczegóły w siedzibach Z.Z. ,,Jedność”.

„Idzie nowe, tłuste związkowe koty czas pakować kuwety.”

Koniec z fikcyjnymi liczbami członków i tzw. reprezentatywnością. Pojawiły się nagłe telefony, wypisywanie oświadczeń i zaklinanie, żeby nikt inny nie potwierdzał przynależności związkowej. Zgodnie z prawem zastrzeżone zostały wszystkie związki ,,Solidarność” i pozostałe tzw. reprezentatywne. Potwierdzone to zostało zarówno w JSW S.A. jak i w MAP. Niektórzy związkowcy myślą, że jak zamkną oczy to ich nie widać i celowo nie odebrali poleconych listów z zastrzeżeniami. To czysta głupota, bowiem nieodebranie awizowanej przesyłki jest równoznaczne z jej odebraniem, a niezłożenie stosownego wniosku do Sądu, to utrata statusu zakładowej organizacji związkowej i dalej brak ochron oraz oddelegowań.

Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych powinny one być niezależne w swej działalności od pracodawców, partii politycznych i innych instytucji! My właśnie tacy jesteśmy! Nie słuchamy wyżej postawionych polityków co mamy podpisywać! My słuchamy górników, naszych Członków i nasze działania uzależnione są od Was! Jesteśmy jednymi z Was, dlatego walczymy o ochronę Waszych wynagrodzeń.

W związku z dużym zainteresowaniem otworzyliśmy (w Żorach przy ul. Jana Pawła II 29, obok Sądu) biuro Federacji Związków Zawodowych ,,Jedność” z naszymi Kancelariami Prawnymi, które wygrały dla Was setki spraw. Teraz każdy członek ,,Jedności” może tam uzyskać u najlepszych prawników bezpłatną poradę prawna w każdej sprawie (karnej, cywilnej lub pracy) po uzgodnieniu terminu wizyty z Przewodniczącym ,,Jedności” na swojej kopalni.

Jedność App

FREE
VIEW