Rocznica Wybuchu Metanu w KWK Pniówek

Tragiczny w skutkach wybuch metanu w KWK „Pniówek” w Pawłowicach wywołał ogromne poruszenie w całym kraju. 9 pracowników straciło życie, a 7 wciąż jest poszukiwanych. Zdarzenia takie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w świecie górnictwa i wymagają pełnej uwagi i działania zarówno pracodawców, jak i organów nadzoru.

Zgodnie z raportem zdarzenia, wybuch metanu miał miejsce około godziny 0:12 w dniu 20 kwietnia 2022 r. podczas prac związanych z urabianiem w ścianie N-6. Niestety, wybuch ten nie był jedynym, który miał miejsce. Około godziny 3:10, podczas prowadzonej akcji ratowniczej, nastąpił kolejny wybuch metanu, który objął też zastępy ratownicze. W wyniku tych wybuchów wiele osób zostało rannych lub uznanych za zaginione.

W związku z tymi wydarzeniami, kierownik akcji ratowniczej podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych o konstrukcji przeciwwybuchowej. Trwająca 13 dni akcja ratownicza była prowadzona z udziałem zastępów własnych kopalni, kopalń sąsiednich i zastępów CSRG w Bytomiu. Po odizolowaniu rejonu objętego skutkami wybuchu metanu i pożaru trzema tamami o konstrukcji przeciwwybuchowej, kierownik akcji ratowniczej zakończył jej prowadzenie w dniu 2 maja o godzinie 7:43.

W wyniku wybuchów 9 pracowników zginęło, a 7 wciąż pozostaje zaginionych. Ponadto, 25 pracowników doznało czasowej niezdolności do pracy. Zgodnie z decyzją nr 11 z dnia 22 kwietnia 2022 r., Prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał Komisję, która ma zbadać przyczyny i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 20 kwietnia 2022 r. w JSW S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach.

Wyniki prac komisji powinny posłużyć do zidentyfikowania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego. Ich rozpoznanie pozwoli na wyciągnięcie wniosków oraz podejmowanie działań, które zminimalizują ryzyko wystąpienia podobnych wypadków w przyszłości.

Dnia 20 kwietnia 2023 r. Przewodniczący Związku Zawodowego Jedność KWK Pniówek Oskar Karwacki oraz jego zastępca Tomasz Żuchowski w rocznicę wybuchu metanu w KWK Pniówek o godzinie 0:15 zapalili znicze przed bramą kopalni KWK Pniówek, upamiętniając tym samym ofiary.

Szczęść Boże!

Jedność App

FREE
VIEW