Zakończona akcja poszukiwawcza w KWK Pniówek

Niektóre momenty w życiu zostawiają trwały ślad, mimo że pragnęlibyśmy je wymazać z pamięci. Takim dniem, który odcisnął głębokie piętno, był 20 kwietnia 2022 roku – data, kiedy dowiedzieliśmy się o katastrofie w KWK Pniówek. Wśród tych, których los był nieznany, był Łukasz – nasz kolega i członek Związku Zawodowego „Jedność”. Po długich 549 dniach pełnych oczekiwania, z ciężkim sercem informujemy, że Łukasz został odnaleziony. Jego strata jest nie do opisania słowami. Dla nas Łukasz był nie tylko kolegą z pracy, ale przede wszystkim bliskim przyjacielem, który z pasją angażował się w sprawy związkowe i troszczył się o swoją górniczą rodzinę. Jak tylko będziemy znać datę ceremonii pogrzebowych, to niezwłocznie Was o tym poinformujemy.


Ostatni górnik odnaleziony w KWK Pniówek

W kopalni Pniówek zakończyła się akcja poszukiwawcza, która trwała od tragicznego wybuchu metanu w kwietniu 2022 roku. Ratownicy odnaleźli ostatniego z siedmiu zaginionych górników. Poszkodowanego odnaleziono w ścianie N-6 w okolicach kombajnu ścianowego. Ciało górnika zostało wytransportowane na powierzchnię i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach.

Aby dotrzeć do poszkodowanego górnika, ratownicy musieli przebić się do ściany N-6 z nowo wydrążonej przecinki N-6a, zabezpieczyć skrzyżowanie, przewietrzyć wyrobisko i zdemontować elementy obudowy ścianowej. Ratownicy pracowali w bardzo trudnych warunkach klimatycznych. Kierownik akcji ratowniczej po konsultacjach z poszerzonym zespołem sztabu akcji podjął decyzję o otamowaniu ściany N-6 ze względu na wzrost zagrożeń w ścianie N-6 oraz w sąsiednich rejonach kopalni.

W akcji ratowniczej wzięło udział 26 zastępów ratowniczych, w tym 4 z CSRG w Bytomiu.

Źródło: JSW

By Tomasz

Jedność App

FREE
VIEW