„Żarłoczne potwory” w JSWI ?

Po ostatnich publikacjach Pulsu Biznesu dotyczących nieprawidłowości wykazanych przez audytorów firmy Dentons, Jastrzębska Spółka Węglowa w dniu 15 stycznia 2021 wydała oświadczenie, w którym to „oświadcza, że sprzeciwia się szkalowaniu dobrego imienia Spółki i jeżeli zajdzie taka konieczność podejmie odpowiednie kroki prawne, aby temu zapobiec” jednocześnie publikując oświadczenie firmy Dentons, gdzie możemy przeczytać, że raport jest objęty tajemnicą.

Po tym oświadczeniu byliśmy niemal pewni, że więcej szczegółów z raportu nie ujrzy już światła dziennego, stało się jednak inaczej.  Minęły raptem dwa tygodnie, a z tajności raportu zostało niewiele i kolejne media nie patrząc na groźby JSW publikują co ciekawsze fragmenty raportu.

W dniu dzisiejszym (03.02.2021) Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł pod tytułem „ „Żarłoczne potwory” i górnicza spółka. Jak wypływały pieniądze z państwowego przedsiębiorstwa” , gdzie bardziej szczegółowo możemy dowiedzieć się o mechanizmach zleceń, które trafiały do związkowców, dziennikarzy i znajomych prezesów. W artykule znajdują się też fragmenty korespondencji mailowej pracowników Innowacji, gdzie sami jak można przeczytać mieli duże wątpliwości do zawieranych umów

CYTATY

„- Jak widzę te umowy, to mi ręce opadają.
– A co tam jest?
– Jakaś spółka zarejestrowana w bloku, gdzie żona jest prezesem, a mąż prokurentem, z kapitałem 5 tys. zł.
– (…)
– Ale to musiało być od prezesa.
– Ano.
– I oni mają na tym zarobić.
– Ano”.

Lub

„- Dzwoniła Kasia w sprawie profesora N. Skończyła mu się umowa 31.01. Będziemy mu przedłużać? Kacha się boi o ZUS.
– Nie mam Kochanie pojęcia. Kasia musi zapytać (…) Ja tego chłopa raz w życiu na oczy widziałam. Nie wiem w ogóle co robi.
– Dobrze, to ja podpytam i najwyżej mu dorobimy papiery i dam znać Kasi”.

W artykule jak możemy przeczytać „kierownik jednego z działów w JSW Innowacje, w kwietniu 2020 roku pisał w mailach do jednej z pracownic, że spółka ma rozpisane w umowach-zleceniach oraz o dzieło aż 1,2 mln zł. Osoby, z którymi je zawarto, nazywał „żarłocznymi potworami”. – Jedynie qrwica może nas brać – podkreślał”

Tym razem możemy się też dowiedzieć o wysokościach zawieranych umów, takich jak na przykład ze słynną spółka SG, gdzie wg. Wyborczej powołującej się na ten sam raport, gdzie czytamy:

„ We wrześniu 2018 roku JSW Innowacje zawarła umowę ze związkową spółką SG, wydawcą miesięcznika „Solidarność Górnicza” oraz prywatną osobą prowadząca działalność gospodarczą w sprawie stworzenia portalu internetowego Nowy Level (…) spółka wydała na ten projekt ponad 1,1 mln zł”

Lub

„Oprócz prac nad Nowym Levelem związkowa spółka SG zajmowała się dla JSW Innowacje także doradztwem public relations, budowaniem wizerunku oraz przygotowywaniem publikacji prasowych. Zarobiła na tym 614 tys. Zł”

Oprócz powyższego wyszło też na jaw, że prezes firmy SG (jednocześnie lider Knurowskiej Solidarności) posiada też firmę FOCUS, gdzie

„w grudniu 2019 roku zawarto z nim umowę na poszukiwanie pracowników do pracy w sektorze górniczym za granicą. Umowa obowiązywała niecałe cztery miesiące, a Fokus zarobił na niej ponad 22 tys. zł.”.

Można powiedzieć, że się czepiamy i szukamy dziury w całym, zrobił robotę i mu zapłacili, jednak jak czytamy kolejne fragmenty, to niestety zaczynamy nabierac wątpliwości

„Raporty z wykonanych prac przedłożone przez pana (…) budzą poważne wątpliwości co do ich rzetelności oraz podają w wątpliwość faktyczne wykonanie jakiejkolwiek usługi” – napisali audytorzy W ich ocenie przygotowana przez Fokus opinia na temat rynku indyjskiego to dwustronicowy dokument zawierający ogólne informacje dostępne w internecie. Zawarcie tej umowy uważają za niegospodarne i niecelowe.

Kolejną firmą która wykonywała „pracę” na rzecz JSW Innowacje jest firma brata lidera Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności która wg. Audytorów za usługi public relations dostała w ciągu dwóch lat 206 tys. zł brutto., jednak sam zainteresowany w mailu do Wyborczej zaprzeczył tym informacją , podkreślając, że otrzymywał tylko 6,5 tys. zł miesięcznie.

Jak donosi GW, na zlecenie JSW Innowacje pracowała też np. dziennikarka ekonomiczna, która od lat organizuje na Śląsku konkurs Silesia Press. Nagradzane są w nim najlepsze materiały dziennikarskie dotyczące regionu, a jednym z kryteriów oceny jest ich rzetelność. Innowacje zawarły z nią w latach 2017-2019 dwie aneksowane umowy na cykl warsztatów szkoleniowych „Znani.Uznani” oraz przygotowanie koncepcji przedsięwzięcia o nazwie „Ośrodek Komunikacji Społecznej Innowacji”. Dziennikarka dostała za to ponad 194 tys. zł brutto. Co ciekawsze laureatem konkursu Silesia Press w roku 2018 (w czasie obwiązywania umów z dziennikarką organizująca konkurs) został m.in. były już Prezes JSW Daniel Ozon. W ocenie audytorów

umowy nie miały nic wspólnego z działalnością badawczo-rozwojową w górnictwie, a sprawozdania do faktur to ogólnikowe i trudne do weryfikacji stwierdzenia, np. „opracowanie koncepcji”, „analiza stanu prawnego”, „monitoring mediów”, „analiza otoczenia”. Audytorzy wytknęli, że umowy z dziennikarką zawarto bez przetargu, konkursu ofert, czy nawet analizy rynku. I uznali je „za niecelowe i godzące w interes zleceniodawcy”.

Według Gazety Wyborczej, Audytorzy prześwietlili też niektóre podróże służbowe, za które płaciła spółka. Korzystały z nich m.in. osoby, które miały podpisane z nią umowy-zlecenia.

Latały w miejsca uchodzące za luksusowe, egzotyczne lub turystyczne. Za wyjazd na konferencję do Las Vegas górnicza spółka zapłaciła 32 tys. zł. Konferencja trwała trzy dni, a delegacja aż 10. Wyjazd na Majorkę kosztował 39 tys. zł, do Sydney 43 tys. zł, do Birmy 30 tys. zł, do RPA 125 tys. zł.

W latach 2018-2020 spółka na zagraniczne wyjazdy wydała niemal 1,5 mln zł. Według audytorów większość (63 z 91) podróży nie była przypisana do konkretnego projektu realizowanego przez spółkę i zostały sfinansowane z kosztów zarządu.

Czytając te wszystkie doniesienia, i pamiętając z jaką euforią ogłaszano powstanie nowej spółki JSW Innowacje przez pełniącego wtedy obowiązki Prezesa JSW SA Daniela Ozona, gdzie wówczas mówił „Nowoczesne technologie, innowacje oraz właściwie prowadzone inwestycje umocnią pozycję Spółki jako wiodącego producenta węgla koksowego i czołowego producenta koksu na rynku europejskim”, a jednocześnie posiadając dzisiejszą wiedzę, wcale nie jesteśmy zdziwieni, że liderzy „odpowiedzialnych” związków zawodowych w JSW SA tak zaciekle bronili swojego (prezesa).

Rozumiemy też o jaką „stabilność kadrową” chodzi reprezentatywnym organizacjom  związkowym w ich liście otwartym do prezesa PIS, wydanego w ostatnich dniach, wszak jak mówi stare przysłowie PIENIĄDZE LUBIĄ CISZĘ.

Źródło:
JSW – Oświadczenie w sprawie doniesień medialnych na temat nieprawidłowości w JSW Innowacje
Gazeta Wyborcza – „Żarłoczne potwory” i górnicza spółka. Jak wypływały pieniądze z państwowego przedsiębiorstwa
NetTG – KATOWICE: DANIEL OZON NAGRODZONY PODCZAS DZIENNIKARSKIEJ GALI
Biznes Alert – JSW stawia na innowacje

Odpowiedź na list otwarty „odpowiedzialnych” związków JSW

W dniu dzisiejszm na łamach wnp.pl pojawiła się ostra odpowiedź byłego wiceprezesa ds. handlu w JSW Rafała Pasieki na list […]

Kolejna afera w spółce córce JSW

Nie ma miesiąca a czasem nawet tygodnia, kiedy by media nie informowały o kolejnych skandalach mających miejsce w strukturach Grupy […]