Tańczą jak im zagramy— czyli słów kilka o porozumieniach

20 kwietnia 2018 roku, Wiceprzewodniczący FZZ „Jedność” Marek Sękowski zwrócił się do Zarządu JSW o podjęcie działań wzorem rozwiązań w PGG mających na celu zastąpić dotychczasowe papierowe bony żywnościowe za tzw. „flapsy” kartami płatniczymi. Inicjatywa ta od samego początku cieszyła się dużym uznaniem w oczach załogi. Kolejny pomysł przynoszący korzyści zarówno pracownikom i pracodawcy. Kolejny raz, pod naciskiem również Waszym nagle przebudzony beton związkowy kopiuje postulat „Jedności” i dzień później naśladuje naszą inicjatywę!

Nie przeszkadzało to jednak wcześniej nikomu z nich, że zmiany poczynione w wymaganiach ofertowych na poszczególnych kopalniach dawały możliwość uczestnictwa w przetargach na obsługę bonów jedynej zaprzyjaźnionej firmie, w wyniku czego nie jeden z Was zmuszony jest robić zakupy w malutkich sklepach oddalonych od swojego domu nawet kilkanaście kilometrów! Na potwierdzenie naszych słów przypomnimy kilka wydarzeń z ostatnich lat:
1. Wypłata deputatu węglowego w 2015 roku- „Jedność” wygrywa w Sądach dla swoich Członków nadpłaty brakującej 0,8 tony węgla wraz z ustawowymi odsetkami. Efekt – podpisane porozumienie o wypłacie brakującego węgla wszystkim uprawnionym pracownikom JSW. (wcześniej tłumaczyli, że się nie da!)
2. 29 Czerwiec 2017 roku– manifestacja „Jedności” przed KWK „Pniówek”- wskazujemy opinii publicznej na bezprawie panujące w SIG, pokazujemy straty pracowników JSW w ostatnich latach porównując je do wzrostu wynagrodzeń w innych branżach przemysłu. Efekt – w nocy za zielonym stolikiem podpisane porozumienie o wypłacie nagrody jednorazowej. A dokładnie tydzień wcześniej „Solidarność” w swoim biuletynie napisała cyt. „Podczas spotkania ze wszystkimi reprezentatywnymi organizacjami związkowymi ustalono, że po drugim kwartale podsumujemy sytuację spółki i ocenimy jej perspektywę. Najważniejszy w tych rozmowach będzie spokój i odrobina cierpliwości, musimy zrozumieć, że część zysków na pewno trafi do załogi, ale prawdopodobnie a przełomie sierpnia– września w formie nagrody.” – znów niemożliwe stało się możliwe i to w ciągu jednej nocy!
3. styczeń 2018 roku Z.Z. Jedność wszczyna spór zbiorowy – po raz kolejny wskazujemy ile w ostatnich latach stracili pracownicy, różnica widoczna na deklaracjach PIT z ostatnich lat. Jako nieliczna branża przy stałych podwyżkach cen pracownicy JSW zarabiają z roku na rok coraz mniej. Efekt – niedługo dowiecie się o wzroście stawek zaszeregowania. Wiadomo kto się podpisze pod porozumieniem, pracodawcy zależy przecież, żeby związki z którymi dobrze się układa miały poparcie wśród załogi (ręka rękę myje). Przykładów takich można by mnożyć! Najpierw wspólnie drwią z naszych żądań, później widząc, że już nie ma wyjścia kopiują nasze postulaty i po „pseudo-negocjacjach” podpisują „pseudo-porozumienia”. Dziękujemy „odpowiedzialnym pseudo-związkowcom” z JSW za tak konsekwentne popieranie naszych działań. Jak widać „W Jedności Siła!”. Jednak po latach wyrzeczeń wygłodniałej załodze JSW nie wystarcza już jednorazowa „kiełbasa”. Dlatego tym bardziej musimy być razem! Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz wiarę w nasze działania! Zachęcamy tych nieprzekonanych do wspólnej walki o swoją przyszłość – jak widzicie to ma sens!

Na koniec kolejny cytat z zeszłorocznego biuletynu reprezentatywnych organizacji:
„Zapoznanie załogi z nowym regulaminem płac przeprowadzone zostanie w formie zdublowanych pasków zarobkowych w kilku kolejnych miesiącach przyszłego roku. Pracownik dostanie dwa paski zarobkowe celem porównania– pasek oryginalny za przepracowany okres i pasek obliczony według nowego regulaminu płac. Jeżeli nastąpi akceptacja ze strony załogi– w życie wejdzie nowy regulamin płac…..Oferujemy konkrety zamiast gołosłownych żądań……Komu zaufacie?…”
Spójrzcie teraz na te podwójne paski, których nie macie! Spójrzcie na ich obietnice, które nigdy się nie sprawdzają! I odpowiedzcie sobie ponownie na pytanie– komu zaufacie?

Wesprzyjcie swoim Członkostwem „Jedność” organizację, która jako jedyna daje gwarancję kontroli poczynań układu „odpowiedzialne związki– Zarząd”.
Organizację, która jako jedyna niezależnie od rządzącej opcji daje gwarancję walki o Wasze prawa, godny zarobek, szacunek i bezpieczeństwo!

By Marek Sękowski

Przewodniczący Związku Zawodowego "Jedność"

Jedność App

FREE
VIEW