Spotkanie Zarządu JSW z organizacjami związkowymi

W dniu dzisiejszym (05.05.2021) odbyło się spotkanie Pani Prezes Barbary Piontek oraz pozostałych członków Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w naszej firmie.
Głównymi tematami poruszanymi na spotkaniu były:

  • Wzrost płac o 3,4% od 1 lipca 2021 roku.
  • Przedłużenie gwarancji pracowniczych na najbliższe 10 lat.
  • Konsekwencje dla Spółki, związane z ewentualnym rozpoczęciem sporu zbiorowego dotyczącego tzw. „tajnego” (zawartego rzekomo w 2020 roku, bez wskazania daty) porozumienia części związków zawodowych z ówczesnym Zarządem JSW.
  • Propozycja wprowadzenia automatycznej waloryzacji płac w odniesieniu do inflacji.

O ile pierwsze dwa punkty planu zebrania nie wymagają omówienia a informacje ogłoszone przez Zarząd, wcześniej zostały już przekazane załodze, tak warto poświęcić chwilę dalszej części spotkania.

Jak poinformował Zarząd JSW, został powołany specjalny zespół prawny, który analizuje kwestie zawarcia wyjętego spod stołu przez beton związkowy porozumienia dotyczącego wzrostu wynagrodzeń oraz premii jednorazowej. Wszelki szantaż związany z naciskiem na natychmiastową realizację wspomnianego porozumienia może doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej firmy ze względu na zapisy umowy pożyczkowej (wartości ponad 1,170 miliarda złotych) zawartej z Polskim Funduszem Rozwoju.

Z.Z. „Jedność” pozostaje bacznym obserwatorem tej sytuacji. Mając jednak na uwadze dobro wszystkich pracowników JSW S.A., tym samym kolejny raz apelujemy do Załogi o czujność i rozwagę w popieraniu jakichkolwiek działań inicjowanych przez ojców porozumień zawieszających z 2015 roku, czyli krótko mówiąc, beton związkowy. O rozwoju wydarzeń będziemy informować Was na bieżąco.

Kolejnym punktem spotkania, była propozycja Zarządu JSW dotycząca wprowadzenia automatycznego systemu wzrostu płac powiązanego z inflacją oraz wynikami finansowymi firmy. Materiały dotyczące tej propozycji mają zostać przesłane stronie społecznej w najbliższym czasie a do dyskusji nad ich treścią jak zawsze zapraszamy członków związku do siedzib.

Na w trakcie 1,5 godzinnego spotkania, przedstawiciele Jedności wielokrotnie zwracali się z pytaniami i wnioskami do strony pracodawcy, gdzie w większości otrzymywaliśmy merytoryczne odpowiedzi ze strony Zarządu.

Jednym z tematów były też plany dotyczące miejsc pracy oraz przyszłości poszczególnych zakładów JSW S.A.
Zarząd zagwarantował, że na ten moment nie przewiduje żadnych negatywnych skutków dotyczących miejsc pracy w naszej firmie. Otrzymaliśmy również informację, że Plan Techniczno-Ekonomiczny przedstawiony Radzie Nadzorczej JSW S.A. ma zagwarantować pełną stabilizację i bezpieczeństwo Załodze JSW S.A.

Kolejne spotkanie zaplanowano na początek czerwca, o którego wynikach też powiadomimy.

Szczęść Boże.

Czy beton działał na szkodę pracowników ?

W związku z rozprzestrzenianiem przez tzw. „reprezentatywne” związki zawodowe informacji o podpisanym w ubiegłym roku porozumieniu z Zarządem Spółki dotyczącym […]

Dwie godziny dla rodziny- w KWK Pniówek tylko w godzinach od 6 – 8

Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA w dniu 14.05.2021 podjął uchwałę wg. której JSW przystępuje do międzynarodowej akcji „Dwie godziny dla […]