Czarne chmury nad JSW

W ostatnich dniach media informują o audycie przeprowadzonym w spółce córce Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, a mianowicie JSW Innowacje.
Jak podaje Puls Biznesu na swoich stronach, audyt ten wykazał, że spółka mająca być centrum badawczo-rozwojowym giełdowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) de facto zmarnowała aż 78,6 mln zł. Według Pulsu Biznesu powołującego się na własne źródła oraz raport firmy Dentons, chodzi między innymi o remont i wyposażenie auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na który JSW Innowacje wydała 1,2 mln zł, czy też współpracę ze słynną już spółka (o której już było głośno za sprawą reportażu TVN24) SG należąca do Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Co ciekawsze dziennikarzem tego miesięcznika i prezesem SG w latach 2012-15 był, były już prezes JSW Innowacje, który w okresie od 2017 r. do lutego 2020 r. pełnił funkcję wiceprezesa, a od kwietnia do października 2020 r. prezesa JSW Innowacje, czyli w okresie gdzie wg. doniesień PB firma SG dostawała intratne zlecenia, co obecnie jest pod lupą śledczych.

Jednak to nie jedyne śledztwa prowadzone, bowiem w dniu wczorajszym ukazał się kolejny artykuł informujący o szeregu kolejnych śledztw tym razem dotyczących już samej JSW, gdzie chodzi m.in. o niewłaściwy nadzór nad działaniami ze strony zarządu JSW. Gdzie jak podaje PB, jest choćby w śledztwie prokuratury regionalnej, toczącym się z zawiadomienia katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a wszczętym już w połowie 2019 r., a więc jeszcze na długo przed tym, jak do JSWI weszli zewnętrzni audytorzy.

– Postępowanie prowadzone jest w sprawie nadużycia uprawnień przez członków zarządu JSW oraz członków zarządów spółki zależnej poprzez podejmowanie niekorzystnych decyzji gospodarczych na szkodę tych spółek – potwierdza Katarzyna Żołna z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Ponadto jak wynika z informacji Pulsu Biznesu, prokuratura regionalna wyjaśnia, dlaczego władze JSW przyjmowały kwartalne sprawozdania JSWI i wypłacały spółce córce miliony złotych, objęte tzw. budżetem usług stałych, w sytuacji gdy – jak podejrzewa prokuratura – koszty z tytułu wykonania tych usług były znacznie zawyżane.

My ze swej strony pilnie się przyglądamy całej tej sprawie. 7 stycznia Federacja Związków Zawodowych „Jedność” złożyła pismo do Zarządu JSW, w którym domagamy się kolejnych wyjaśnień dotyczacych kolejnych firm o których posiadamy wiedzę (treść pisma poniżej) .

Jednak już teraz, zważywszy no opisywane doniesienia, należy postawić kolejne pytanie, czy zapowiedziana medialnie przez obecnego Prezesa JSW zmiana nazwy spółki, która też zapewne tania w kosztach nie będzie, ma na celu lepszą prezentację spółki w oczach banków zniechęconych do węgla, czy może jednak wizerunek JSW S.A. jest już do tego stopnia kojarzony z kolejnymi aferami, że jedynie zmiana nazwy spółki może pomóc odwrócić uwagę od kolejnych oskarżeń i śledztw?

Źródło: Puls Biznesu – JSW: śledztwa zamiast innowacji

Jedność App

FREE
VIEW